ضرایب دروس تخصصی گروه تجربی در کنکور 1402

ضرایب دروس تخصصی گروه تجربی در کنکور 1402

کنکور سراسری سال 1402 در مقایسه با کنکور سال‌های اخیر با تفاوت‌های بسیار زیادی روبه‌رو شده است. داوطلبان گروه تجربی که به دنبال قبولی در رشته پزشکی هستند باید با توجه به آخرین تغییرات کنکور سراسری خود را برای کنکور سراسری آماده کنند. یکی از مهم‌ترین تغییرات کنکور سراسری در سال 1402 حذف دروس عمومی از دفترچه سوالات کنکور سراسری است. این بدین معنی است که داوطلبان گروه تجربی تنها باید به سوالات دروس تخصصی در کنکور پاسخ دهند. بنابراین داوطلبان گروه تجربی برای قبولی در رشته پزشکی باید به سوالات پنج درس تخصصی زمین شناسی، ریاضی، زیست شناسی، فیزیک و شیمی با دقت زیادی پاسخ دهند. حذف دروس عمومی تنها تغییر مهم کنکور سراسری در سال 1402 نیست. یکی دیگر از تغییرات مهم کنکور در سال 1402 حذف زیرگروه‌ها از کنکور سراسری است. بدون شک این تغییر نیز تاثیر بسیار زیادی در قبولی داوطلبان در رشته پزشکی دارد.

حذف زیرگروه‌ها تاثیر بسیار مهمی در نوع نحوه مطالعه داوطلبان دارد. اما این چه معنایی دارد؟ داوطلبان قبل از کنکور سراسری 1402 با توجه به هر زیرگروه و ضرایب آن به سوالات دروس تخصصی پاسخ می‌دادند. اما در کنکور 1402 این شرایط پابرجا نیست. داوطلبان گروه تجربی در کنکور سال 1402 باید با توجه به ضرایب دروس تخصصی به سوالات پاسخ دهند. این بدین معنی است که داوطلبان دیگر با توجه به رشته‌ها و ضرایب زیرگروه‌ها به سوالات پاسخ نمی‌دهند. ضرایب دروس تخصصی برای تمامی رشته‌های گروه تجربی یکسان است. به عنوان مثال تمامی رشته‌های کنکور تجربی برای درس ریاضی دارای ضریب 7 هستند و این شرایط به هیچ عنوان قابل تغییر نیستند. داوطلبانی که به دنبال قبولی در رشته پزشکی هستند باید با توجه به ضرایب زیر خود را برای کنکور سراسری آماده کنند:

نام درسضریب
زمین شناسی1
ریاضی7
زیست شناسی12
فیزیک7
شیمی9

منابع کنکور تجربی برای قبولی در رشته پزشکی

بسیاری از داوطلبان گروه تجربی سوالات زیادی در مورد نحوه قبولی در رشته پزشکی دارند. یکی از مهم‌ترین سوالات داوطلبان گروه تجربی در مورد منابع کنکور سراسری است. کنکور تجربی در سال 1402 و کنکور سال‌های آینده با تغییرات بسیار زیادی روبه‌رو شده است. یکی از مهم‌ترین تغییرات کنکور در مورد نحوه برگزاری کنکور است. کنکور سال 1402 در دو نوبت برگزار می‌شود. برگزاری دو نوبت برای کنکور موجب می‌شود که داوطلبان استرس کمتری در کنکور داشته باشند. کنکور 1402 در دو نوبت دی ماه و تیر ماه برگزار می‌شود. همان طور که در قسمت بالا نیز به آن اشاره کردیم سوال اصلی داوطلبان برای قبولی در رشته پزشکی در مورد منابع کنکور است. آیا منابع کنکور تجربی برای قبولی در رشته پزشکی در نوبت اول کنکور و نوبت دوم کنکور با یکدیگر یکسان هستند؟ سوالات کنکور تجربی بر اساس کدام کتاب‌ها در نوبت اول و نوبت دوم مطرح می‌شوند؟

یکی از مهم‌ترین چالش‌های داوطلبان گروه تجربی به منابع کنکور در نوبت اول و دوم مربوط می‌شود. متاسفانه برخی از داوطلبان تصور می‌کنند که منابع کنکور در نوبت اول و دوم یکسان نیستند. این طرز فکر بسیار اشتباه است. داوطلبان در نوبت اول و نوبت دوم کنکور باید منابع یکسانی را مطالعه کنند. این بدین معنی است که داوطلبان باید تمامی مفاهیم کتاب درسی در پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم را به صورت کامل از ابتدا تا انتها برای کنکور سراسری مطالعه کنند. داوطلبان برای پاسخگویی به سوالات کنکور تجربی باید به سراغ کتاب زمین شناسی در پایه یازدهم، ریاضی دهم، ریاضی یازدهم، ریاضی دوازدهم، زیست شناسی دهم، زیست شناسی یازدهم، زیست شناسی دوازدهم، فیزیک دهم، فیزیک یازدهم، فیزیک دوازدهم، شیمی دهم، شیمی یازدهم و شیمی دوازدهم بروند. شما می‌توانید با توجه به منابع آموزشی زیر برای رشته پزشکی و سایر رشته‌های گروه تجربی آماده شوید:

منابع کنکور تجربی 1402

زمین شناسی

نام کتابسال چاپ
زمین شناسی پایه یازدهم1400

ریاضیات

نام کتابسال چاپ
ریاضی 1: پایه دهم1399
ریاضی 2: پایه یازدهم1400
ریاضی 3: پایه دوازدهم1401

زیست شناسی

نام کتابسال چاپ
زیست شناسی 1: پایه دهم1399
زیست شناسی 2: پایه یازدهم1400
زیست شناسی 3: پایه دوازدهم1401

فیزیک

نام کتابسال چاپ
فیزیک 1: پایه دهم1399
فیزیک 2: پایه یازدهم1400
فیزیک 3: پایه دوازدهم1401

شیمی

نام کتابسال چاپ
شیمی 1: پایه دهم1399
شیمی 2: پایه یازدهم1400
شیمی 3: پایه دوازدهم1401

۱– آسیب شناسی یا همان پاتولوژی

آسیب‌شناسی یا پاتولوژی شاخه‌ای از علوم پزشکی است که در خصوص تأثیر بیماری‌ها و آسیب آن‌ها در سطح بافتی و سلولی و مولکولی بحث می‌کند و در مورد فرآیند بیماری در یک اندام یا تمامی بدن برای شناخت ماهیت و علت‌های آن است .

کتاب پاتولوژی رابینز در دو بخش عمومی و اختصاصی ترجمه‌شده است . ترجمه‌های مختلفی از این کتاب در بازار موجود است که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

۲ – آناتومی :

امروزه یکی از روش‌های آموختن آناتومی تشریح جسد توسط دانشجویان است. روش‌های دیگر شامل مشاهده ساختارهای آناتومیک تشریح شده و مدل‌های پلاستیکی یا استفاده از مدل‌های کامپیوتری و سایر تجهیزات کمک‌آموزشی می‌باشد. برای این درس دو عنوان کتاب آناتومیبرای دانشجویان گری و آناتومی بالینی اسنل معرفی‌شده است که هرکدام از این کتاب‌ها در سه بخش ترجمه‌شده اند.

بخش تنه، اندام و سر و گردن از بخش‌های اصلی این کتاب هستند که معمولاً در ترم‌های متفاوتی تدریس می‌شوند .
اساتید معمولاً برحسب مواردی خاص تصمیم می‌گیرند که کدام یکی از این کتاب‌ها را به دانشجو معرفی نمایند .

برای این درس دو عنوان کتاب آناتومی برای دانشجویان گری و آناتومی بالینی اسنل معرفی شده است که هر کدام از این کتاب ها در سه بخش ترجمه شده اند .
بخش تنه , اندام و سر و گردن از بخش هاص اصلی این کتاب هستند که معمولا در ترم های متفاوتی تدریس میشوند .
اساتید معمولا بر حسب مواردی خاص تصمیم میگیرند که کدام یکی از این کتاب ها را به دانشجو معرفی نمایند .

کتاب آناتومی بالینی اسنل یکی از قوی‌ترین کتب آناتومی و از جمله رفرنس‌های وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی برای دانشجویان علوم پایه پزشکی است .

این عنوان ایده آل برای دانشجویان پزشکی ، دندانپزشکی ، بهداشت  و پرستاری است . این کتاب دانش آموزان را از طریقی اصولی با  آناتومی انسانی آشنا می کند . در مورد چگونگی و چرایی هر ساختار  به خوانندگان راهنمایی‌های مفیدی ارائه و برای تشخیص‌های بالینی صحیح آن‌ها را هدایت می‌کند.

حالا که با کتاب های ترم اول پزشکی آشنا شدید مطمئنا با این سوال در ذهنتان مواجه می شوید که چگونه باید منبعی را برای خریداری این کتاب ها پیدا کنید؛ اما جای نگرانی نیست چراکه شما می توانید تمامی این کتاب ها و هر کتاب پزشکی دیگری که مدنظر دارید را از فروشگاه اینترنتی انتشارات جعفری خریداری کنید. انتشارات جعفری نه تنها بهترین مرجع برای خرید کتاب های ترم اول پزشکی است بلکه بهترین منبع برای خرید هر کتاب پزشکی است که پیدا کردنش در کتابفروشی ها کار خیلی سختی است و تنها زمان شما را به هدر می دهد؛ برای خرید از این فروشگاه اینترنتی کتاب تنها کافیست کتاب مورد نظر خود را جستجو کرده، آن را به سبد خرید خود اضافه کنید و پس از پشت سر گذاشتن پروسه پرداخت آن، کتاب مورد نظرتان را در درب منزل خود تحویل بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید